In Ch.4 Challenge 4,the question is Jim spent $111 in the supermarket to buy oranges, apples and mangos. Oranges cost $2 each, apple cost $3 each and Mangos cost $5 each. If the number of oranges, apples and mangos he bought is 32 and he bought two times more apples than oranges, then how many of each fruit did he buy.The main point is that is it even possible to solve it? Calculations: |2x+3y+5z=111(1) |x+y+z=32(2) |2y=x(3) From (2) 5x+5y+5z=160(4) (4)-(1) 3x+2y=49 4x=49 which doesn't makes sense.
You are wrong The question "she bought 2 times more apples than oranges", that means apples = 3 * apples, since it is "2 times more", not "2 times".